fbpx

5 המאפיינים שמסייעים ליזמים עסקיים חברתיים להצליח

5 מאפיינים מרתקים שגיליתי ביזמים עסקיים חברתיים (ובטח מתאימים גם לאחרים)
מעט ארוך מהרגיל, אבל השקעתי וכתבתי גם בלשון נקבה וגם זכר.

בעשור האחרון התמזל מזלי לעבוד ולפעול עם מאות אנשי מקצוע, מנהלים ומנכליות בכירים, יזמות ויזמים, דרג בכיר וזוטר ומכולם הייתה לי זכות להעניק וגם ללמוד. במשך השנים השתדלתי להבין מה מאפיין אותם, מה מניע ומה יש באופי שלהם.ן שמוביל לשינוי חברתי וגם להצלחה עסקית. אז הפסקאות הבאות הן לא מחקר אקדמי או קביעה נחרצת, אלא שיתוף במחשבות, בתקווה לייצר דיון ולזכות בדעות המגוונות שלכם.

אז הנה 5 המאפיינים שלדעתי מסייעים ליזמים עסקיים חברתיים להצליח:

1. עשייה מתוך משמעות
 לרוב העובדים ובכלל בשוק המשמעות האישית נמצאת מחוץ לעבודה, אם בכלל והדבר העיקרי במקום העבודה הוא השכר.
חלק עובד בארגון שהוא מעריך ונהנה וחלק מוצא משמעות במקומות אחרים. ביזמות עסקית חברתית, המשמעות והתשוקה הם מה שמובילים את המעורבים וגיליתי עם השנים שהסטייט אוף מיינד שלהם הוא שהם בכלל לא קמים לעבודה, אלא מרוויחים מלקדם את הדברים הכי חשובים ומשמעותיים עבורם. בזכות התחושה הזו, נדמה לי שמאגר האנרגיות שלהם.ן תמיד מלא, הדרייב לא יורד, הפוקוס גבוה והיכולת להתמודד עם אתגרים ואכזבות הרבה יותר חזקה.

2. הן ישפרו את עצמן.ם
פסיכולוגים, מאמנים רגשיים, יועצים מקצועיים, Trx, ריצה, אימון כח, קריאה, האזנה, צפייה, למידה והרשימה עוד ארוכה, אבל השורה התחתונה קצרה:
כולן משקיעות ומפתחות את עצמן ולא עוצרות. יש משהו מעורר השראה באנשים שמתפתחים ולומדים כל הזמן ומודה שמאז שאימצתי את התכונה הזו אני נהנה מכל רגע וכמובן רואה תוצאות.

3. צמיחה מתוך ביקורת וטעויות
טוב, זה נושא שכבר נטחן עד דק ובכל זאת אני ממש מעריך א.נשים שיודעים להשקיט את האגו וללמוד מביקורת בונה ולנתח וללמוד מאי הצלחות וטעויות.
יצא לי לעבוד עם מנכ"לית שלקחה החלטה שגויה שעלתה לארגון שלה כמה מיליוני ש"ח ובקלות זה יכל למוטט אותה מקצועית ורגשית והיא בחרה להשתפר ולזכות מחדש באמון הועד המנהל שלה, או יזם שבגלל אגו לא זכה להשקעה ואחרי שלוש שנים עשה זאת בהזדמנות אחרת ובזכות הצניעות והשינוי, לדבריו.

4. לשתף ולחלוק הלאה
מי שמכיר אותי יודע שבכל פעם שרוצים לשבת איתי לקפה ולהתייעץ אני עושה זאת בשמחה, ממש לא המצאתי את זה אלא אני מעביר הלאה מה שאני זכיתי בו. התותחיות והמצליחים שפגשתי בחיי תמיד חלקו איתי ידע, ניסיון, קשרים והשקיעו בי מהזמן שלהם. נכון שתמיד שמנו גבול בין השיתוף לבין חריגה לתהליך מקצועי, אבל זכיתי לקבל "טיפול אישי" מיזמים שעומדים בראש ארגון עסקי חברתי של 70 מיליון ש"ח בשנה, או ממי שפיתחה אסטרטגיות לשטראוס. כולם.ן העניקו, חלקו והעבירו הלאה, אף אחד מהם לא שמר או ניכס את הידע לעצמו.

5. נעזרו בחוזקות כדי לעשות שינוי
כבר עשור שאני בתחום יזמות האימפקט וחשיבה עסקית חברתית ובישראל כמו בכל מקום בעולם שהייתי בו, בתחום הזה אנשים נעזרים בחוזקות האישיות והמקצועיות שלהם כדי להוביל לשינוי וגם לייצר רווח כלכלי. זה מתחבר כנראה לנקודת המשמעות והעשייה מתוך שליחות אבל נקודת המבט היא שההצלחה לייצר אימפקט חיובי תביא איתה גם את ההצלחה הכלכלית.

פעלתי עם א.נשים שעבדו עם הלב, במנהיגות שקטה והשראה והיה לי ברור שמה שמניע אותם זה הלב והרצון לעזור ושמעו, זו חתיכת השראה. איתגר אותי לסכם כל כך הרבה מחשבות ותחושות מהשנים והפעילות שלי בתחום ואני מניח שלחלק מהנקודות תתחברו, לחלק פחות אז תרגישו בחופשיות להגיב, לשתף וכמובן להוסיף משלכם.