fbpx

5 סיבות לפיתוח משמעות חברתית בקרב ארגונים עסקיים

כי זה רווחי לעשות טוב.

במשך שנים היה נהוג במגזר העסקי שכל מה שקשור לחברתי או סביבתי זה משהו שנחמד לעשות, להחזיר לקהילה או אחריות תאגידית. מה שנקרא Nice to have.
העשור האחרון הוכיח שפיתוח והטמעת משמעות שהיא מעבר לשורת הרווח הכלכלית היא כבר מזמן בגדר – Must have.
לא מסכימים? תנו לי כמה דקות ו-5 סיבות לשכנע אתכם:

 1. השוק והלקוחות כבר מצפים לזה
  במציאות שבה רוב הצרכנים מצפים ממותגים להיות חלק מהפתרון לפערים ואתגרים בחברה והסביבה, ארגונים שלא יעשו את זה יפספסו את הרכבת הצרכנית.
  87% מהצרכנים בארה"ב לדוגמא יעדיפו לרכוש ממותג מקדם ערכים ומטרות שחשובות להם, ויותר מכך – 63% מאמינים שעסקים אמורים לצמצם פערים בחברה ופגיעה בסביבה כחלק מהעשייה השוטפת שלהם  ו-89% שיתפו שיבחרו לרכוש מוצרים דומים, באותה האיכות והשירות, במידה ומדובר במותג שמוביל Purpose.
  המספרים האלו רק הולכים וגדלים בזכות דור המילניאלס ודור ה-Z  שמובילים לשינויים עמוקים בכלכלה ובצריכה העולמית.
 2. העובדים שלך יודו על כך, באפקטיביות שלהם
  עובד מרוצה יכול להגיע ל-140% תפוקה, עובד משולהב יכול להגיע ל-230% והיום יותר מתמיד העובדים מעריכים ומתחברים למימוש מטרות לטובת הקהילה והאקלים.
  שלא תטעו, לא מדובר בהתנדבות נקודתית או צביעת גנים ביום המעשים הטובים, אלא להיות חלק מפרויקטים, שירותים ומוצרים, שמפותחים כל השנה, מבוססים על הד.נ.א של הארגון ומאפשרים לעובדים לרתום את הידע, הניסיון והכלים המקצועיים, לטובת מטרות ומשמעות שחשובה להם.

  מחקר ענק בקרב קרוב ל-2000 מנהלים מובילים ב-18 תעשיות שונות הציג שהעובדים מכל גיל ומגדר, מעוניינים להיות חלק מהשפעה חיובית על הקהילה והובלת שינוי והתמודדות עם אתגרים, כחלק מהעשייה השוטפת שלהם בארגון ובשיתוף פעולה עם ארגונים חברתיים, רשויות וקהילות מקומיות תוצאה של עוגן עשייה שכזה היא עובדים שמגבירים את האפקטיביות שלהם, מחוברים ומעורבים יותר ומרגישים שגרירים של המותג.

 1. להרגיש משמעות בנפש בריאה וגוף בריא
  זו נקודה שהפתיעה גם אותי ויש בה הרבה היגיון: עבודה עם משמעות ותחושת השפעה חיובית משפרת את ההרגשה, עושה מצב רוח נפלא ומשפיעה באופן מוכח על בריאות הא.נשים בעסק. ישנם שלל מחקרים שמציגים קשר מובהק בין עשייה למען האחר, לבין תחושת משמעות והתעלות אישית. ככל שהעשייה הזו יותר שכיחה, מקצועית ומובנית בארגונים, כך ההשפעה הבריאותית והרגשית על העובדים עמוקה יותר. ארגון בריא, תרתי משמע, נהנה מאווירה חיובית, הירתמות וגם צמצום תחלואה, שמירה על רצף עבודה וצמצום סיכון כלכלי.

   

 2. המשמעות מדבקת, בעיקר ויראלית
  מותגים עם משמעות מדידה ומוכחת נהנים מקצב שיווק ויראלי גבוה פי 3. 
  תחשבו על זה רגע, על מה אנשי הארגון יעדיפו לדבר בארוחת שישי או לכתוב ברשתות החברתיות, על עוד עמידה ביעד מכירות, לקוח חדש או על האפליקציה החדשה שפיתחו לסיוע בזמן מצוקה לקשישים עריריים, או פרויקט קידום נוער בסיכון באמצעות תכנות, או פיתוח המערכת החכמה שמצמצת את הטמנת הפסולת הרטובה ברשות העירונית? נראה לי שהתשובה ברורה וכן גם המחקרים מצביעים על כך שככל שהמשמעות יותר ברורה ומקצועית בארגונים, כך העובדים מרחיבים את מעגל השיח והשיתוף של המותג. אותו הדבר קורה כשמדובר בגיוס טאלנטים והמלצה על מקום העבודה בפני חברים ומועמדים, מה שמוביל לחסכון כלכלי משמעותי בנושא גיוס כוח אדם מתאים ורתימת שותפים או מחזיקי עניין רלוונטיים.
 3. גיוס טאלנטים הרבה יותר קל ויותר זול
  נושא יוקר מציאת וגיוס העובדים המתאימים הוא כבר מזמן מאחד הנושאים המאתגרים ביותר בשוק העבודה הנוכחי. התחרות על כל טאלנט גוברת, השחיקה וקצב הנשירה צומחים ונדרשת יצירתיות כדי לפתח ולשמר צוותים איכותיים. בדיוק כאן משתלבת המשמעות ובגדול, בטח כשמדובר בדור המילניאלס שבוחרים היום מקום עבודה וארגונים שמשלבים בין רווחיות כלכלית לבין השפעה חיובית על הכוכב ואלו שמאכלסים אותו. מחקרים מציגים כיום תמונה מעודדת שהדור הצעיר אפילו מוכן להרוויח פחות, כל זמן שיזכה לקריירה שמאפשרת להיות חלק מגוף עם משמעות וערכים התואמים לו.

   

  פיתוח Purpose  מקצועי מגדיל את הפוטנציאל לגייס, לשמר את העובדים ולצמצם את הנשירה, ותחת הידיעה שהדור הזה ממש בקרוב יהווה 53% מכוח העבודה העולמי – כדאי מאוד לא להתעלם מהעובדה ש46% מהם יבחרו מקום עבודה לפי ההשפעה החיובית שלו על הסביבה ופערים חברתיים. אנשים כיום רוצים לעבוד, לרכוש ולעשות עסקים עם ארגונים שלוקחים בחשבון ערכים ומשמעות שמעבר לשורת הרווח הפיננסית ומגשימים בצורה מקצועית, מדידה ומוכחת, מטרות שיוצרות לכולנו מציאות טובה יותר. פיתוח משמעות שכזו תעניק לארגון עובדים מרוצים ומעורבים, לקוחות נאמנים, חשיפה רחבה, חסכון כלכלי בהיבטי גיוס ושימור, פוטנציאל צמיחה גבוה וכל זאת מלעשות טוב ולעשות כסף יחד.

השתכנעתם?